SEOwarp
Your Eye On SEO

SEO hizmetleri, Google SEO, Arama motoru optimizasyonu, SEO danışmanlık ve Uzmanlığı

SEO, arama motoru optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO (Search Engine Optimization), Arama motorlarında (Google, Bing, Yahoo vb) daha kolay bir şekilde indexlenmesini sağlamak amacı ile yapılan tamamen teknik bir çalışmadır ….
SEO ile alakalı olarak bu tanımlama defalarca yapıldı ve yapılmaya da zannımca devam edilecek. Fakat bence SEO bu değildir. “Bence SEO: Arama motorlarından daha fazla ziyaretçi çekilmesi işlemidir, ve yukarıdaki tanımda yer alan teknik çalışmalar sadece bütünün bir parçasıdır. ” dedikten sonra benim içinarama motoru optimizasyonunun ne olduğunu ve ne olmadığını daha detaylı açıklamaya çalışayım. 
SEO işlemleri, bir genel çalışmanın sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Bu genel çalışma;

 • site içi optimizasyon
 • backlink düzenlemeleri
 • black hat metotlar,
 • marka bilinirliğinin artırılması
 • ziyaretçi davranışlarının takibi
 • lokalizasyon
 • sitenin geliştirilmesi
 • içerik girilmesi
 • içerik kalitesinin artırılması
 • Arama motorlarındaki gelişmelerin takibi
 • ek uygulamalar

vs şeklinde özetlenebilir. 
Bu çalışmalar yapılırken en önemli unsur site sahibidir. Site sahibi olan kişi ne kadar ileri görüşlü olursa sonuçta o kadar mükemmele yakın olmaktadır. Yoksa gdip bir sürü backlink satın almak(!), bir yığın özgün içeriğe(!) para yatırmak, ucu sonu görünmeyen adwords reklamlara para harcamak değildir. 
Yapılması gereken en önemli çalışma aslında ne kadar uzağı görebildiğinizi test etmektir. Yani projenin sonunda ne durumda olacağınıza bakmak ve mümkünse eğer eş değer projeleri gözden geçirmektir. 
Sitenin Hazırlanması ve Sunumu:
Sitenizi ilk kez aklınızda oluşturduğunuzda aynı zamanda bu site içerisinde hangi teknolojileri de kullanacağınıza ve ne kadarlık bir bütçesi olacağına da bakmanız sizin için faydalı olacaktır. 
Örneğin bir haber bloğu yapmak istiyorsunuz! 
İlk soru, “haber bloğumda hangi haberleri yayınlayacağım ?” olmalıdır. Çünkü bu sorunun cevabı aynı zamanda kimlerle rekabet edeceğinizi de gösterecektir. 
2. soru, “Rakiplerim kimler ?”
Bu sorunun cevabı sizin rakiplerinizin kullandığı teknolojileri de incelem fırsatına sahip olmanızı sağlar ve bulacağınız bazı açıklar ile onlardan öne geçebilme fırsatı verir.
Seo çalışmalarının önemli bir kısmı da rakiplerin incelenmesi olduğunu unutmayalım !  Rakipleriniz hem sizin düşmanınız hem de size sizi anlatan en iyi dostlarınızdır. 
Bu çalışmaları yaptıktan ve faaliyet alanınızı belirledikten sonra sitenizin hazırlanmasına ve iç seo çalışmalarına iş gelmiştir.

Site Hazırlığı ve İç SEO

Sitenizin bir den fazla kopyasını aynı anda yayınlayın. Ana siteniz için site içi optimizasyonları en son yapın. 
Hemen bazı arkadaşlar zıplayacak, “olurmu duplicate content (ikiz içerik) olur, Google sizi banlar. “
Hayır bir veya iki ikiz içerik için Google size bir şey yapmaz. Düşünsenize haber sitelerini hürriyette bir haber var aynı haber başka bir gazetede de var hemde kelimesi kelimesine aynı. Burada en önemli konu özgünlük. Her zaman kaliteli derim ama burada özgünlük diyorum. 
Peki sitemizi nasıl yapacağız. 
Kesinlikle hazır platform kullanmayın !
Eğer projenizden bir sonuç almayı bekliyorsanız, kendi yazdığınız veya yazdırdığınız(biraz paraya kıyın canım) bir alt yapı oluşturun. Başarıya ulaşmak için birinci ve temel şarttır. 
Alt siteleri (ana siteniz haricindekileri) değişiklikleri ve testleri yapmak için kullanın. Yani öncelikle yaptığınız her türlü yapısal değişikliği bu sitelerde yapın, başarılı olduğuna inanırsanız ana sitenize uygulayın. 
Rakiplerinizdeki tüm yapısal özellikleri hatta fazlasını barındırın.

 • Schema.org
 • CDN
 • Og tags
 • Responsive arayüz
 • Mobil site
 • Android
 • Chrome
 • IOS arayüz

Vs..
SEO İhtiyacınızı, ihtiyacınız kadar kullanın siteniz gelişmeye açık olsun.
Bu Gecelik Bu Kadar. Daha Sonra Devamını yazmak üzere
Bu Makale SEO konusunda fazla tecrübesi olmayanlar için yazılmıştır.

2014 Hummingbird ve Pigeon Algoritma değişiklikleri

SEO, WEB Tasarım ve Arama motoru sektöründe, 2014 Yılına damgasını vuran en önemli algoritma değişiklikleri Hummingbird algoritmasının çıkışı ve pigeon algortimasında yapılan değişikliklerdir diyebiliriz. ancak hem ülkemizde hemde yabancı kaynaklarda bu iki değişiklik ile ilgili çok net ve açık kaynak bulunmamaktadır.

Hummingbird algoritması ile 2014 yılının başlarından itibaren Google anahtar kelime araması yapmak yerine her anahtar kelimesinin bir soru ifadesi olduğu tanımlaması ile yola çıktı. İlk bakışta çok bir farklılık yokmuş gibi görünse de aslında durum eski arama yönteminden tamamen farklı bir hal almıştır.

bunu şu şekilde açıklamak sanırım doğru olacak; eski yöntemde bir arama yapıldığında, anahtar kelimenin sayfa içerisindeki geçiş sıkılığı, ağırlığı, konumu ve bu anahtar sözcüğü ile sayfaya alınan linkler son derece önemli ve aynı zamanda sayfanın niteliğini belirleyen önemli unsurlardı. pek çok seo uzmanı aldığı linkler, sayfa içerisinde belirli sözcükleri balın yaparak hx taglarında title içerisinde tutarak sayfanın ilgili anahtar kelimesinde yükseklmesini sağlamaya çalırlar ve çoğunlukla da başarılı olurlardı. 2014 şubat ayından sonra başlayan bir süreçte artık bu yöntemler çokta işe yaramaz hale geldiler(Özellikle nich anahtar kelimelerde). bunun sebebi hummingbird algoritaması ile işlerin değişmiş olmasıdır.

Hummingbird algortiması ile sorgulanan her bir anahtar kelime artık bir soru ifadesi karşılığı olmakta ve dolayısı ile bu soru ifadesini en iyi karşılayan sayfalar sıralamalarda yükselmekte. bunu en kolay gözlemliyeceğiniz yer 1. sayfa içerisinde 4-20 sıralar arasında gerçekten ciddi değişimlerin bulunmasıdır ki muhakkak bunu gözlemişsinizdir.

Nasıl oluyorda hummingbird algoritması her bir anahtar kelimeyi soru şeklinde algılıyor ? bunun cevabı aslında oldukça basit gibi görünmekle birlikte biraz daha kapsamlı olmakta;

basit olarak anlatmak gerekirse; eğer kullanıcı "hd video" yazmışsa bunu aslında "hd video nerden izlenir " sorusu ile aynı anlamda almak çok da hata olmasa gerek. veya sekötrel baktığımızda "evden eve nakliyat" yazan bir kullanıcı aslında "evden eve nakliyat firmaları hangileridir" sorusunu sormaktadır. aynı şekilde "lokanta " yazan bir kullanıcı ise "en yakın lokanta nerede ?" sorusu ile google ı sorgulamaktadır. bu durumda hd video, evden eve nakliyat veya lokanta sözcüklerine link almanızın veya sayfa içerisinde çokça geçirmenizin ağırlıklı yapmanızın çokta önemi kalmamakta(dikkat Önemsiz demiyorum), ancak bunun yerine videoların detaylı tanımları, nakliyat yaptığınız bölgeler veya lokantanızda bulunan yiyecek çeşitleri çok daha anlam kazanmakta ve dolayısı ile sizi yükseltecek içerik yapısı eskisine göre değişiklikler gösterecektir.

temmuz ayında yapılan pigeon algoritmasındaki değişiklikte zaten bu sebeple yapılmış ve her ne kadar sadece ABD üzerinde etkili olduğu söylensede orta ölçekte tüm arama sonuçlarını etkilemiştir.

pigeon algortiması ise web sitesinin sahibi olan firmanın hem arama sonuçlarında hemde lokal arama sonuçlarında daha görünür veya etkin olması için yapılmış ve web arama sonuçlarını etkileyen önemli bir algoritmadır.

yapılan değişiklik ile web arama sonuçları ile lokal arama sonuçları daha fazla birbirleri ile etlişir hale helmiş bu sebeple daha fazla arama sonuçlarında büyük etkiler gözlenmiştir.

Hummingbird ve Pigeon Algoritmalarında yapılan bu değişikliklerden sonra yapılması gerekler;

 • daha fazla ürün tanıtımına yönelmek
 • daha fazla yer yön tarifi ve firma konumu hakkında bilgi vermek
 • ve daha fazla izleyici satın alarak(dijital reklam) daha çok sayfa açılmasını sağlamak olmalıdır.
 1. Ürün Tanıtımı

  Ürün Tanıtımlarınızı yapmak için schema.org/product özlliğini kullanın ve mümkün olduğunca ürün ile ilgili detaylı bilgiler verin.

 2. yer yön tarifi

  Firmanızın çalıştığı adresleri belirten detaylı açıklamalr yapın ve açıklamlarınızı mümkün olduğunca şehrin iç kısımlarından yapabilirsiniz. bu tarifler sizin hiç ummadığınız bölgelerde ön sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır.

 3. dijital reklam

  Dijital reklamlar, sitenizin izleyici sayısını ve özellikle bölgesel izleyici sayınızı artırarak google a yerel bir firma olduğunuza dair sinyaller gönderecektir.

Mehmet ÇAKIR

SEOwarp.net

Diğer SEO Teknikleri - SEO Günleri Video 1

03.10.2014 salı günü Yapılan SEO Günleri Seminerinde anlatılan ve son etapta kısa kısa geçilen ve dikkate pek dikkate alınmasa da seo açısından önemli olan bazı SEO sinyallerinden bahsedilmektedir. 

Ankarada SEO Çalışmaları ve WEB Tasarım

Ankara'da inovasyon katsayısı yüksek bir şehir olmasına rağmen SEO konusunda yeterli desteği sağlayan yerel firma bulunmamakta. Daha çok SEO WEB tasarım firmaları tarafından sunulmaya veya WEB tasarım firmalarından talep edilmektedir. 

Başlı başına bir sektör ve iş disiplini gerektiren SEO konusunda firma yetersizliği sonucunda, SEO Eğitimleri vermeye karar verdim ve bu sebeple Önümüzdeki Hafta İlkini Düzenleyeceğim SEO Günleri Seminerlerine başlıyorum. 

SEO Ne Demek, SEo nedir , Kurumsal SEo eğitimi, Örnek SEo çalışma takvimi

SEO Ne Demek, SEo nedir , Kurumsal SEo eğitimi

SEO Açılımı, Search engine Optimization olan ve Türkçeye Arama motoru iyileştirmesi olarak çevrilebilen bir bilişim terimidir. SEO çalışmaları aslında bir web sitesinin olması gereken özelliklerinin web sitesine kazandırılma işlemi olmaktadır. SEO tam anlamı ile yani Google tarafından verilen ifadeleri ile Kullanıcının WEB sitesinde rahat ettirilme ve kolayca aradığını bulma işlemi olarakta tanımlanabilir.

photo of SEOwarp
SEOwarp Profesyonel SEO
SEOwarp Google Profesyonel SEO Hizmetleri
GAzi Mahallesi Çatallı Sokak
Ankara , 06560 Turkey
08503026066
0 312 213 5580
seo, seo danışmanlık, seo hizmeti , WEB tasarım google adwords, Google reklam, SEO Hosting
Çalışma Saatleri: Hergün 08:00 - 24:00
Google+